Zgłoś Twoje dziecko do konkursu "Ruszaj z przedszkolakiem łamigłówek szlakiem"

OGŁOSZENIE
W związku ze zgłoszeniem w dniu 12.03.2020 r. przez rodziców wystąpienia u dzieci
z naszego przedszkola pasożytów (owsików) proszę o baczną obserwację swoich dzieci
i zwrócenie uwagi czy nie mają one objawów choroby pasożytniczej (glistnica, owsica
i lamblioza (giardioza).
W przypadku stwierdzenia:

Owsicy – zakażenie owsikami. Objawy - uporczywe swędzenie (zwłaszcza w nocy) w okolicy odbytu, a u dziewczynek - sromu i pochwy - zaczerwieniona skóra wokół odbytu - nerwowość i rozdrażnienie - osłabienie, brak apetytu, nudności, bóle brzucha.
Glistnicy – glista ludzka. Do zakażenia dochodzi w wyniku nieprzestrzegania zasad higieny osobistej, zwykle brak nawyku mycia rąk (m.in. po wyjściu z toalety). Źródłem zakażenia mogą być też niedomyte owoce lub warzywa. Objawy: różne reakcje alergiczne (np. zmiany skórne pod postacią pokrzywki, obrzęki na powiekach, cienie pod oczami, uporczywy ból gardła, ok. 2-3 miesiącach od zakażenia, kiedy w jelitach pojawiają się dorosłe glisty, wystąpić mogą biegunka, bóle brzucha, nudności i wymioty, a także wzdęcia lub uporczywe zaparcia.
Lambliozy - do zakażenia dochodzi drogą pokarmową, gdy zjemy zanieczyszczone lambliami produkty (m.in. muchy są odpowiedzialne za ich roznoszenie),wypijemy skażoną wodę, pasożyta można też przenieść do układu pokarmowego na nieumytych rękach, np. po wyjściu z toalety lub kontakcie z zakażonymi zwierzętami. Objawy: rozlane bóle brzucha, najczęściej w prawym podżebrzu, występujące po jedzeniu (ale nie jest to regułą), bóle głowy, uczucie zmęczenia, bezsenność, cuchnące stolce z niestrawionymi resztkami pokarmu, wysypki, stany podgorączkowe, biegunki.
Rodzice zobowiązani są do:
1. Poinformowania o wystąpieniu choroby pasożytniczej wychowawcę grupy, aby poinformować innych rodziców w celu przeprowadzenia obserwacji własnych dzieci
i przeprowadzenie właściwej kuracji.
2. Przez okres kuracji dziecko pozostaje w domu do całkowitego wyleczenia.
3. Rodzic zobowiązany jest do dostarczenia zaświadczenia lekarskiego, że dziecko może uczęszczać w trakcie leczenia do przedszkola.
4. Rodzice/opiekunowie prawni dziecka, po przebytej chorobie pasożytniczej, zobowiązani są do dostarczenia zaświadczenia lekarskiego, że dziecko może uczęszczać do przedszkola (że dziecko jest zdrowe).

Dyrektor zarządza wykonanie dodatkowej dezynfekcji pomieszczeń przedszkolnych
i przedmiotów używanych przez dzieci.
Komunikat 2020-03-13, 15:07 | autor: Przedszkole Ruda Wielka